Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Artykuł naukowy w czasopiśmie INSTAL

2020 / 09 / 03

W czasopiśmie INSTAL ukazał się artykuł naukowy autorstwa Romana Witkowskiego i Rafała Malinowskiego, pracowników Laboratorium Aparatury Pomiarowej Instytutu Energetyki oraz Tomasza Bakonia (SGGW). Artykuł pt. Precyzyjny układ pomiarowy do wzorcowania termometrów radiacyjnych opisuje podstawy teoretyczne, konstrukcje i weryfikacje laboratoryjne prototypowego stanowiska umożliwiającego wzorcowanie termometrów radiacyjnych z dokładnością lepszą niż 0,5°C.

Stanowisko zostało zaprojektowane i zbudowane w oparciu o ideę przyrządu wirtualnego. W zaprojektowanym przyrządzie cyfrowe przetwarzanie danych pomiarowych realizowane jest z wykorzystaniem platformy sprzętowej Arduino. Pozwoliło to na wzorcowanie termometrów radiacyjnych o dowolnym współczynniku emisyjności. Po zweryfikowaniu właściwości metrologicznych stanowiska określono składowe budżetu niepewności, opracowano również metodykę w zakresie wzorcowania pirometrów i kamer termowizyjnych w zakresie pomiarowym od -20°C do +80°C, czyli pozwalającą na wiarygodne przeniesienie spójności pomiarowej w zakresie najczęściej wykorzystywanym przez instalatorów.

Witkowski R., Malinowski R., Bakoń T., Precyzyjny układ pomiarowy do wzorcowania termometrów radiacyjnych (Superior measuring system for calibration of radiation thermometers)

INSTAL,  06/2020, ss. 11-17 ISSN 1640-8160

DOI 10.36119/15.2020.6.1

Wróć