Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Monografia dr Wojciecha Szweicera i Piotra Suchorolskiego - piąty tom w serii Monografie Instytutu Energetyki

2020 / 08 / 19

W sierpniu 2020 r. ukazała się monografia autorstwa naukowców Pracowni Automatyki Elektroenergetycznej Instytutu Energetyki - Wojciecha Szweicera i Piotra Suchorolskiego. Wybrane zagadnienia dotyczące komunikacji analogowej w układach zabezpieczeń elektroenergetycznych to piąty tom z serii Monografie Instytutu Energetyki. W pracy Autorzy omówili wybrane zagadnienia związane właśnie z komunikacją analogową w obrębie systemów zabezpieczeń elektroenergetycznych oraz zwrócili uwagę na wpływ komunikacji na niezawodność całego systemu zabezpieczeń, w ujęciu zarówno teoretycznym jak i praktycznym.

System zabezpieczeń obiektów elektroenergetycznych składa się nie tylko z urządzeń zabezpieczeniowych (przekaźników), ale także z wielu innych składników. Aby ten system działał prawidłowo, nie tylko poszczególne urządzenia muszą działać poprawnie, ale i wymiana informacji między nimi musi być niezawodna. W wielu opracowaniach dotyczących elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeń często ignoruje się, pomija lub nie docenia tej części systemu zabezpieczeń. W pracy Autorzy pokazali, że projektowanie systemu zabezpieczeń nie polega tylko na opracowaniu logik poszczególnych funkcji zabezpieczeniowych i doborze ich nastaw, ale wykracza także poza samo urządzenie zabezpieczeniowe.

Szweicer W., Suchorolski P., Wybrane zagadnienia dotyczące komunikacji analogowej w układach zabezpieczeń elektroenergetycznych, Warszawa 2020, Wydawnictwo Instytutu Energetyki, 118 str., ISBN 978-83-63226-21-3.

 

Wróć