Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Najwyższa ocena wniosku pracownika Instytutu Energetyki w XII edycji konkursu LIDER

2021 / 10 / 27

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło XII edycję konkursu w ramach programu LIDER. Celem programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji innowacyjnych projektów naukowych.

- Program LIDER jest szczególnym w ofercie konkursowej NCBR. Ma długą tradycję i cieszy się dużą renomą w środowisku naukowym. Liczymy, że spośród jego uczestników wywodzić się będą późniejsi liderzy polskiej nauki w swoich dziedzinach. Ci młodzi naukowcy będą w przyszłości rozwiązywać nieznane jeszcze dla nas wyzwania, przed jakimi staniemy, jako społeczeństwo. Cieszę się, że możemy już po raz dwunastu ogłosić zwycięzców kolejnego konkursu, którzy otrzymają nie tylko dofinansowanie, ale i szansę na rozwój w prowadzeniu samodzielnej pracy badawczej – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do dofinansowania zarekomendowano 56 projektów na łączną kwotę 80,67 mln zł. W XII konkursie złożono łącznie 299 wniosków na kwotę ponad 415 mln zł. To najwięcej od 2015 roku i piąty raz z rzędu kiedy rok do roku zwiększa się liczba wnioskodawców.

Największą liczbę punktów zdobył projekt dr. hab. inż. Jakuba Kupeckiego, prof. IEn (Zakład Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych – CPE), mający na celu opracowanie innowacyjnego stałotlenkowego elektrolizera (SOE) wytwarzanego niskokosztowymi technikami wytwórczymi jako kluczowego elementu nowoczesnych magazynów energii opartych na koncepcji power-to-gas.

Więcej informacji na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/56-liderow?fbclid=IwAR2Mq1aU0m9jBG29GnAdunI_WqysA9mhO3rgLesDILdvaRJLeBqD7Ka1RLI

 

Wróć