Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Nowe możliwości wykorzystania rejestratorów wyposażonych w odbiornik GPS

2019 / 03 / 10

W ubiegłorocznym październikowym numerze Wiadomości Elektrotechnicznych ukazał się artykuł pt. Wyświetlanie pomiarów na mapach trójwymiarowych, którego autorem jest mgr inż. Jacek Barański, pracownik Laboratorium Automatyki Zabezpieczeń.

W artykule przedstawiono metodę wizualizacji pomiarów dowolnych wielkości fizycznych na mapach trójwymiarowych. Warunkiem koniecznym jest skorelowanie pomiarów z pozycją geograficzną. Na mapach mogą być wyświetlane zarówno wyniki pomiarów dokonywanych w sposób stacjonarny, jak i przebiegi rejestrowane w obiektach znajdujących się w ruchu. Pomiary stacjonarne, dokonywane w określonych punktach, przedstawiane są na mapie, jako znaczniki miejsca (pinezki), przy których wyświetla się tekst pokazujący zmierzoną wartość (np. rezystywność gruntu w określonym miejscu, rezystancję uziomów słupów energetycznych, prąd płynący w rurociągu w kolejnych punktach pomiarowych mierzony synchronicznie za pomocą kilku rejestratorów).

Artykuł ilustrowany jest przykładami: trajektorii samolotu (kurs i wysokość), przejazdu narciarza (trasa i prędkość), natężenia oświetlenia ulicznego, jadącego tramwaju (prędkość, pobór prądu, napięcie), zjawisk na powłoce rurociągu podziemnego (różnica potencjałów).

Barański J., Wyświetlanie pomiarów na mapach trójwymiarowych, Wiadomości Elektrotechniczne, 2018, 10, 6-13

 

 

 

 

Wróć