Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

2021 / 06 / 14

8 czerwca 2021 roku na Zamku Topacz w Kobierzycach pod Wrocławiem odbyło się spotkanie inicjujące powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Jest to druga z pięciu powoływanych dolin wodorowych, stanowiących jedno z działań na rzecz wdrażania Polskiej Strategii Wodorowej. Pierwsza dolina powołana została w Rzeszowie w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego 18 maja br. W wydarzeniu wziął udział prof. Jakub Kupecki, kierownik Centrum Technologii Wodorowych Instytutu Energetyki.

Zgodnie z założeniami, lokalizacja Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Ministrem Ireneuszem Zyską, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energi, zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., oraz zaproszeni przedstawiciele biznesu i nauki.

Jednym z tematów spotkania była dyskusja na temat koncepcji utworzenia we Wrocławiu pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie akademickiego „Centrum Zielonej Transformacji”.

Więcej informacji o inicjatywnie na stronie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.: https://www.arp.pl/dla-mediow/aktualnosci/arp-s.a.-wsrod-inicjatorow-powstania-dolnoslaskiej-doliny-wodorowej

 

Wróć