Witamy w Instytucie Energetyki

Instytut Energetyki - Instytut Badawczy (IEn) jest jednym z największych w Polsce i jednocześnie w Europie Środkowej instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Instytut jest nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym podległym Ministerstwu Gospodarki.

Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane badania naukowe przyszłościowych technologii generacji energii, takich jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i odnawialne źródła energii. Atutem Instytutu jest doświadczona kadra naukowa i inżynieryjno-techniczna oraz nowoczesna, często unikalna baza laboratoryjna.

Zespoły naukowe Instytutu aktywnie uczestniczą w realizacji międzynarodowych projektów badawczych Programów Ramowych, Programu Funduszu Badawczego Węgla i Stali i innych programów Unii Europejskiej. Instytut Energetyki realizuje też szereg projektów o zasięgu krajowym finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prace wdrożeniowe dla przemysłu.

Instytut oferuje współpracę w tworzeniu i realizacji nowych projektów w kierunku rozwoju technologii energetycznych, a także wysokiej jakości ekspertyzy, badania i analizy techniczne na potrzeby sektora energetycznego.

Instytut Energetyki jest członkiem Komitetu Wykonawczego European Energy Research Alliance EERA.

Newsletter

Aktualności

Archiwum aktualności

Model spalania izolowanych cząstek karbonizatu węgla w artykule opublikowanym w najnowszym numerze Fuel

2015 / 03 / 27

W najnowszym numerze wysokopunktowanego czasopiśma międzynarodowego Fuel ukazał się artykuł pod tytułem Lattice Monte Carlo simulation of single coal char particle combustion under oxy–fuel conditions. W pracy przedstawiony został model spalania izolowanych cząstek karbonizatu węgla w warunkach konwencjonalnych i tlenowych oparty na teorii perkolacji i technice symulacji Monte Carlo. Jednym ze współautorów artykułu jest dr inż. Ewa Marek, pracownik Zakładu Procesów Cieplnych (CPC).

Więcej

XVIII edycja Konkursu Polski Produkt Przyszłości (PARP)

2015 / 03 / 23

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór do XVIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Celem działania jest promocja osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, które mają szansę zaistnieć na rynku polskim. Wnioski konkursowe można składać do 5 maja 2015. Na prośbę PARP zamieszczamy zaproszenie do udziału w konkursie:

Więcej

Newsletter CENERG nr 32

2015 / 03 / 16

Ukazał się 32 numer Newslettera wydawanego przez Centrum Integracji Badań Energetycznych CENERG Instytutu Energetyki. W Newsletterze między innymi informacja o przyjęciu przez Sejm ustawy o OZE, podpisaniu przez Prezydenta noweli ustawy o finansowaniu nauki, działaniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nowości na temat rozwoju energetyki odnawialnej, przegląd aktualnych konkursów krajowych i międzynarodowych, a także kalendarz najbliższych wydarzeń dotyczących badań energetycznych.

Więcej