Witamy w Instytucie Energetyki

Instytut Energetyki - Instytut Badawczy (IEn) jest jednym z największych w Polsce i jednocześnie w Europie Środkowej instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Instytut jest nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym podległym Ministerstwu Gospodarki.

Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane badania naukowe przyszłościowych technologii generacji energii, takich jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i odnawialne źródła energii. Atutem Instytutu jest doświadczona kadra naukowa i inżynieryjno-techniczna oraz nowoczesna, często unikalna baza laboratoryjna.

Zespoły naukowe Instytutu aktywnie uczestniczą w realizacji międzynarodowych projektów badawczych Programów Ramowych, Programu Funduszu Badawczego Węgla i Stali i innych programów Unii Europejskiej. Instytut Energetyki realizuje też szereg projektów o zasięgu krajowym finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prace wdrożeniowe dla przemysłu.

Instytut oferuje współpracę w tworzeniu i realizacji nowych projektów w kierunku rozwoju technologii energetycznych, a także wysokiej jakości ekspertyzy, badania i analizy techniczne na potrzeby sektora energetycznego.

Instytut Energetyki jest członkiem Komitetu Wykonawczego European Energy Research Alliance EERA.

Newsletter

Aktualności

Archiwum aktualności

Prezentacja Instytutu Energetyki w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie

2015 / 10 / 08

Dnia 7 października 2015 w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbyła się konferencja pt. Dzień Polskiej Nauki (Polish Science Day Conference) poświęcona między innymi tematyce energetycznej. W trakcie spotkania dr inż. Andrzej Sławiński (CENERG) przedstawił referat pt. Doświadczenia i przykłady realizacji międzynarodowych projektów badawczych w obszarze energii: bezpieczeństwo energetyczne i zielona energia prezentujący Instytut Energetyki, jego aktywność międzynarodową i wybrane przykłady projektów europejskich realizowanych przez IEn.

Więcej

5th Polish Forum Smart Energy Conversion & Storage oraz 14th Symposium on Fast Ionic Conductors w Białce Tatrzańskiej

2015 / 09 / 29

W dniach 22-25 września 2015 w Białce Tatrzańskiej odbyły się dwa wydarzenia naukowe: 5th Polish Forum Smart Energy Conversion & Storage oraz 14th Symposium on Fast Ionic Conductors organizowane wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Wodoru i Ogniw Paliwowych oraz Akademię Górniczo Hutniczą AGH. Podczas Forum prezentowane były nowe rozwiązania w zakresie ogniw paliwowych SOFC, które powstały w Zakładzie Procesów Cieplnych oraz w Oddziale Ceramiki CEREL.

Więcej

Złoty medal ENERGETAB 2015 dla Zakładu Doświadczalnego IEn z Białegostoku

2015 / 09 / 29

W dniach 15-17 września 2015 w Bielsku Białej odbyły się 28. MiędzynarodoweTargi Energetyczne ENERGETAB 2015. Jest to największa impreza targowa w Polsce z zakresu technologii i urządzeń dla szeroko rozumianej energetyki. Złoty medal PGE Energia Odnawialna S.A. otrzymał Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki z Białegostoku za produkt „Seria napędów elektromechanicznych typu Nien i sterowników przeznaczonych do automatyzacji łączników napowietrznych SN”.

Więcej