1 kwietnia 2020 roku rozpoczęła się realizacja projektu HYDROGIN: Modułowa instalacja odwracalnych ogniw stałotlenkowych przewidziana do integracji z elektrownią przemysłową w celu poprawy elastyczności jej pracy i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetycznym. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, które tworzy Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk. Instytut Energetyki jest kluczowym wykonawcą w projekcie i jednocześnie dostawcą odwracalnych stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych.
1 kwietnia 2020 roku rozpoczęła się realizacja projektu HYDROGIN: Modułowa instalacja odwracalnych ogniw stałotlenkowych przewidziana do integracji z elektrownią przemysłową w celu poprawy elastyczności jej pracy i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetycznym. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, które tworzy Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk. Instytut Energetyki jest kluczowym wykonawcą w projekcie i jednocześnie dostawcą odwracalnych stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (ang. rSOC – reversible solid oxide cell) pracujących naprzemiennie w trybie stałotlenkowego elektrolizera (SOE) i stałotlenkowego ogniwa paliwowego (SOFC), jak również kontenerowej instalacji integrującej wszystkie komponenty. Pracami tymi pokieruje Zakład Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych.
Celem projektu jest opracowanie i konstrukcja układu wytwarzającego wodór z wykorzystaniem nadmiarowej energii, w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii o niestabilnym charakterze pracy (energia wiatrowa, słoneczna) oraz pary procesowej z przemysłowej elektrowni lub elektrociepłowni. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na energie elektryczną, instalacja rSOC może wytwarzać prąd, wykorzystując wcześniej wyprodukowany wodór, który jest magazynowany. Ze względy na głęboką integrację z obiegami siłowni parowych, instalacja HYDROGIN umożliwiać będzie poprawę elastyczności pracy konwencjonalnych bloków energetycznych, w tym obniżenie ich minimum technicznego. Instalacja tego typu może być kluczowym elementem systemów magazynowania energii, mających wpływ na efektywność odnawialnych źródeł energii a także na zwiększenie elastyczności pracy elektrowni. Jednocześnie, w myśl koncepcji sector coupling, wytwarzanie paliw syntetycznych z wykorzystaniem nadmiarowej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych pozwala na integrację systemu elektroenergetycznego z systemem gazowym, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo systemu energetycznego.
Zgodnie z założeniami projektu, sprawność procesu ma wynieść 42% (przynajmniej 70% w trybie SOE i ok. 60% w trybie SOFC), nie wliczając w to dodatkowych benefitów związanych z uelastycznieniem jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD) i stabilizacji ich pracy.
Uzyskując rekordowy wynik w zakresie oceny kryteriów dofinansowania, konsorcjum otrzymało dofinansowanie w kwocie 5,7 mPLN, zaś całkowity budżet projektu wynosi 7,4 mPLN.
Notatka prasowa informująca o rozpoczęciu realizacji projektu znajduje się na stronie Energa S.A.: https://media.energa.pl/pr/492919/energa-zrealizuje-innowacyjny-projekt-wodorowy