Materiały informacyjne
Transformacja polskiego sektora ciepłownictwa jest nieunikniona i konieczna dla realizacji celów klimatycznych oraz zgodności z regulacjami unijnymi. Będzie to jednak proces bardzo kosztowny i rozłożony na szereg lat. Dr inż. Bartosz Świątkowski, kierownik Pionu Cieplnego Instytutu Energetyki - Państwowego Instytutu Badawczego w artykule przedstawia możliwości i korzyści wynikające z konwersji kotłów ciepłowniczych na paliwa zdekarbonizowane jako jednego z możliwych i atrakcyjnych finansowo etapów procesu transformacji. Ponadto omawia konkretne studia przypadków konwersji, które mogą przynieść znaczne oszczędności inwestycyjne i operacyjne. Konwersja kotłów ciepłowniczych na paliwa zdekarbonizowane nie tylko obniża koszty transformacji, ale również przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej i może być istotnym elementem zrównoważonego rozwoju energetycznego w Polsce.
Dr inż. Bartosz Świątkowski, dr inż. Grzegorz Nehring oraz Krzysztof Jagiełło przyjrzeli się potencjałowi witryfikacji popiołów energetycznych jako metody ich zagospodarowania, analizując zarówno aspekty technologiczne, jak i ekonomiczne związane z budową instalacji do produkcji witryfikatu. Eksperci ocenili efektywność procesu oraz możliwości wprowadzenia uzyskanego materiału na rynek kruszyw, a także wskazali na korzyści związane z redukcją składowania odpadów i zgodnością z nowymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska.
Artykuł prezentuje wybrane zagadnienia podejmowane w Zakładzie Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych przez zespół, w którego skład wchodzą: Ajdys Leszek, Andruszków Ewa, Bąkała Maciej, Błesznowski Marcin, Boguszewicz Paweł, Grądalska Weronika, Jagielski Stanisław, Kania Anna, Kicinger Anna, Kosiorek Magdalena, Dawid Kojder, Kupecki Jakub, Łazor Monika, Machaj Krystian, Majewska Karolina, Naumovich Yevgeniy, Niemczyk Anna, Ostrowski Piotr, Skrzypkiewicz Marek, Skrzypkiewicz Michał, Wierzbicki Michał, Żurawska Agnieszka
Dr inż. Stanisław Kiszło, dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Białymstoku, Instytutu Energetyki - Państwowego Instytutu Badawczego przyjrzał się bliżej zagadnieniom związanym z ograniczeniem stosowania gazu SF6 w energetyce. W pierwszej części artykułu przedstawiono podstawy prawne i podjęte działania Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w zakresie sukcesywnego ograniczenia stosowania urządzeń z fluorowanymi gazami izolacyjnymi. W drugiej części artykułu opisano aparaturę łączeniową SN i WN z zastosowaniem gazu SF6 i alternatywnych technologii izolacyjnych. W trzeciej części artykułu przedstawiono przykłady łączników SN w izolacji gazowej i próżni. Opisano prace badawcze prowadzone w Polsce w zakresie wyłączników i rozłączników SN z zastosowaniem komór próżniowych.
W dniu 12 kwietnia 2024 r. podczas specjalnej konferencji zaprezentowano raport: Elektromobilność i paliwa alternatywne w Polsce do 2030 roku z perspektywy rynkowej i regulacyjnej. Raport oraz poszczególne jego części mają na celu prezentację szczegółowych informacji oraz wytworzenie rekomendacji w zakresie implementacji pojazdów zelektryfikowanych w Polsce, w różnych sektorach transportu, z uwzględnieniem możliwie wszystkich niskoemisyjnych rozwiązań (pojazdy BEV, PHEV, FCEV, biopaliwa, wykorzystanie OZE w transporcie, itp.).
W dniu 16 listopada 2023 r. podczas specjalnej konferencji zaprezentowano raport: Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r. zgodnie z celami regulacyjnymi wskazanymi w: Dyrektywie RED III, Rozporządzeniach – FuelEU Maritime, REFuelEU Aviation i AFiR.
W dniu 11 maja 2023 r. odbyła się konferencja "Łańcuchu wartości gospodarki wodorowej w Polsce" podczas której zaprezentowano raport o tym samym tytule. Uczestnicy konferencji próbowali odpowiedzieć m.in. na pytanie, kiedy rozwiązania wodorowe będą na tyle rozpowszechnione, co dzisiaj fotowoltaika.
26 stycznia 2023 r. zaprezentowano podczas dedykowanej konferencji zaprezentowano raport: Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce. Celem raportu jest zdefiniowanie kluczowych czynników sukcesu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz ocena zdolności i określenie warunków, które muszą spełnić krajowe przedsiębiorstwa, aby w optymalny sposób uczestniczyć w tym procesie (maksymalizując udział tzw. local content).