Dr inż. Marcin Błesznowski, adiunkt w Zakładzie Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych Instytutu Energetyki, otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Marcin Blesznowski 02832309Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1 828 wniosków, a stypendia przyznano 230 osobom, w tym 37 doktorantom. Zespół doradczy ocenił m.in. jakość publikacji naukowych, podejmowanie ważnych tematów oraz oddziaływanie społeczne dorobku i działalności naukowej. Stypendia otrzymali młodzi naukowcy w 51 dyscyplinach naukowych i artystycznych. Dr inż. Marcin Błesznowski otrzymał stypendium w Dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych/inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Dr inż. Marcin Błesznowski jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej oraz reprezentantem Instytutu Energetyki w European Energy Research Alliance (EERA) w obszarze ogniw paliwowych i technologii wodorowych.

Związany z tematyką stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych od ponad 15 lat. Autor/współautor kilkudziesięciu ekspertyz i opracowań na rzecz przemysłu. W zakresie projektów realizował jako członek zespołu lub kierownik projektu badania dotyczące modelowania numerycznego (NCN, NCBR, 6FP, 7FP), kampanii eksperymentalnych (NCBR, H2020, ERA-NET) oraz zagadnień aplikacyjnych z zakresu stosu oraz instalacji z ogniwami SOFC (NCBR, MNiSW). W ramach konsorcjum (CBRF, ENERGA, IEN) kierował pracami Instytutu Energetyki, które miały na celu opracowanie instalacji kogeneracyjnej z ogniwami SOFC w skali MW (przedsięwzięcie NCBR „Ciepłownia przyszłości”).

Dr inż. Marcin Błesznowski jest autorem i współautorem wielu artykułów, wystąpień konferencyjnych. Laureat nagrody Siemensa i stypendiów za działalność B+R: DAAD, stypendium dla doktorantów z Mazowsza, BRISK2. Od 2017 roku zaangażowany w prace, mające na celu ocenę potencjału i wdrożenie koncepcji gospodarki wodorowej w Polsce (NFOŚiGW, Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce).