W dniach 27-29 listopada 2024 roku w Ustroniu odbyła się XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Projektowanie, Innowacje Remontowe i Modernizacje w Energetyce - PIRE 2024”.
Jak co roku spotkanie to zgromadziło przedstawicieli nauki z kraju oraz gości z naukowych ośrodków zagranicznych. W konferencji czynny udział brali reprezentanci obiektów energetycznych, przedstawiając problematykę eksploatacji bloków energetycznych, z jaką spotykają się w codziennej rzeczywistości energetyki zawodowej. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Instytutu Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy, kierownik Zakładu Badań i Diagnostyki Materiałów, mgr inż. Marcin Maternicki i kierownik Pracowni Diagnostyki Technicznej i Modernizacji Urządzeń dr Dariusz Mężyk. Na sesji plenarnej został zaprezentowany referat p.t. „Czujnik światłowodowy jako atrakcyjna alternatywa monitorowania rozwoju procesu pełzania w stalach” współautorstwa dra Dariusza Mężyka.
Głównymi organizatorami Konferencji była Politechnika Śląska – Wydział Inżynierii Materiałowej, Stowarzyszenie Diagnostyki Materiałów oraz Polskie Towarzystwo Spawalnicze. Wiodącymi tematami były problemy i zagadnienia związane z:
- Projektowaniem urządzeń i instalacji energetycznych z uwzględnieniem metod prognozowania trwałości.
- Technologiami wytwarzania i eksploatacji w energetyce.
- Innowacjami w remontach i modernizacjach urządzeń oraz systemów energetycznych.
- Materiałami do pracy w podwyższonej temperaturze.
- Przyczynami i mechanizmami niszczenia elementów urządzeń energetycznych.
- Korozją materiałów dla energetyki.
- Oceną stanu technicznego urządzeń po eksploatacji.
- Proekologicznymi technologiami z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
- Energetyką jądrową.
- Aspektami technicznymi, ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi związane z OZE oraz energetyką wodorową.