Dnia 23 grudnia 2020 r. w wieku 93 lat zmarł doc. mgr inż. Zenon Wąsik, długoletni pracownik Instytutu Techniki Cieplnej, a następnie Oddziału Techniki Cieplnej „ITC” Instytutu Energetyki w Łodzi. Był najdłużej pracującym pracownikiem Instytutu, w którym przepracował prawie sześćdziesiąt lat – od 1954 r. do przejścia na emeryturę w 2013 r.
Pogrzeb Pana Docenta Zenona Wąsika odbędzie się 12 stycznia 2021 roku o godz.12.30 na Cmentarzu Zarzew w Łodzi.
Dnia 23 grudnia 2020 roku zmarł, przeżywszy 93 lata, doc mgr inż. Zenon Wąsik. Napisać o Panu Zenonie, że był to wspaniały człowiek i wybitny naukowiec, to nic nie napisać! Bo Pan Docent Zenon Wąsik był historią Instytutu Techniki Cieplnej w Łodzi (Oddziału Techniki Cieplnej „ITC” Instytutu Energetyki). Był najdłużej pracującym pracownikiem Instytutu, w którym przepracował prawie sześćdziesiąt lat – od 9 kwietnia 1954 roku do przejścia na emeryturę 31 lipca 2013 roku. Ale jeszcze przez następne lata czynnie współpracował z nami służąc Instytutowi swoim doświadczeniem i wiedzą.
Pan Docent urodził się w Łodzi 18 grudnia 1927 roku. Po wojnie ukończył Wydział Mechaniczny na Politechnice Łódzkiej i tam - jako nauczyciel akademicki - rozpoczął swoją naukową karierę. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku prowadził nowatorskie prace nad rozwojem turbin gazowych – początkowo na Politechnice, a następnie w Instytucie Techniki Cieplnej w Łodzi W Instytucie pracował na stanowisku naukowo-badawczym, a od 1973 do 2013 r. jako docent. Zakres Jego badań w Instytucie był bardzo szeroki (Pan Zenon Wąsik kierował np. eksperymentami dotyczącymi energetyki jądrowej), ale Jego największe osiągnięcia to prace z zakresu projektowania i konstrukcji zaworów regulacyjnych i rozrządu pary turbin energetycznych. Ich efektem jest powstanie czterech wynalazków, na które uzyskał patenty. Działalność ta miała ogromne znaczenie dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski. To właśnie układy zaworów turbin odpowiadają za stabilną pracę turbozespołów a co za tym idzie za stabilną pracę całego systemu elektroenergetycznego. Jeszcze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Pan Docent prowadził prace podstawowe (dot. eksploatacji zaworów) na skonstruowanym przez Niego stoisku. Pozwoliły one na optymalizację grzyba i siodła zaworu pod względem sił działających na tłoczysku i prawidłowego rozkładu prędkości w szczelinie powstającej podczas otwierania zaworu. Konstrukcje innowacyjnych zaworów Pana Docenta zostały sprawdzone w długoletniej eksploatacji i wdrożone do produkcji w zakładach „Zamech” m.in. w elektrowniach: Blachownia, Turów, Adamów, Pątnów czy też w Elektrociepłowni EC II w Łodzi. Dzięki tym nowym konstrukcjom niemal całkowicie zostały wyeliminowane dotychczas występujące liczne awarie zaworów fabrycznych. Należy podkreślić, że wszystkie realizowane przez Pana Docenta Wąsika prace charakteryzowały się niezwykłą starannością i dbałością o optymalne rozwiązanie konstrukcji. Bogaty był również dorobek naukowy Pana Docenta - był On autorem wielu opracowań teoretycznych publikowanych m.in. w periodyku: „Cieplne Maszyny Przepływowe” oraz autorem licznych referatów wygłaszanych na seminariach i konferencjach naukowych. Dowodem aktywności zawodowej i wybitnych osiągnięć są również przyznane nagrody i odznaczenia: od odznaki „Zasłużony dla ITC” po Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011 rok).
Ale wymienione powyżej „suche fakty” nie oddają tego jakim człowiekiem był Pan Docent Zenon Wąsik. Miał wiele pasji i zainteresowań. Nikt tak jak On nie potrafił samodzielnie składać i konstruować różnego rodzaju urządzeń. „Przywracał drugie życie” urządzeniom, które skazane były na niebyt. Na różnego rodzaju giełdach skupował zdezolowane aparaty fotograficzne, drukarki czy urządzenia AGD i … naprawiał je! W sposób szczególny dotyczyło to motoryzacji. Istniała taka anegdota, mówiąca o tym, że Pan Docent potrafi na samochód przerobić … pióro wieczne! . Kiedyś w swoim mieszkaniu (znajdującym się na piętrze kamienicy) Pan Zenon, ze zgromadzonych starych części złożył i uruchomił … ciągnik rolniczy!!! Żaden samochód nie miał dla Niego tajemnic a wielką radość sprawiała Mu pomoc w sprawach motoryzacyjnych kolegom z Instytutu. Zawsze można było na Niego liczyć! Tymi wszystkimi technicznymi pasjami zaraził również swojego ukochanego syna – Pawła, który też pracował w Instytucie i razem z Ojcem stanowili niezwykle zgrany i rozumiejący się tandem. Już po przejściu na emeryturę Pan Docent cały czas przychodził do Instytutu i często jako ostatni – dawno po zakończeniu „godzin pracy” z niego wychodził. Ale Laboratorium Instytutu, czy warsztat samochodowy to nie jedyne bliskie Mu miejsca. Pana Docenta można było spotkać w filharmonii czy na spotkaniach dotyczących najróżniejszych tematów – od polityki po…zasady zdrowego odżywiania! I jak we wszystkim co robił traktował to z wielką starannością i zaangażowaniem. „Perfekcja” – to słowo chyba najlepiej oddaje charakter Jego działalności. Nie ważne, czy dotyczy to zaworu regulacyjnego turbiny, naprawianego samochodu czy też … wspaniałego sernika, którego był niedoścignionym twórcą!
Żegnamy Pana Docenta Zenona Wąsika! Będzie nam Go bardzo brakowało! To nieco wyświechtane powiedzenie - w tym przypadku - ma pełne uzasadnienie i niesie ładunek emocjonalny, który nam w tych chwilach towarzyszy!
Pawłowi Wąsikowi oraz pozostałym Najbliższym Pana Docenta Franciszka Zenona Wąsika składamy wyrazy naszego szczerego współczucia.
Koleżanki I Koledzy z Oddziału Techniki Cieplnej „ITC” Instytutu Energetyki.
Pogrzeb Pana Docenta Zenona Wąsika odbędzie się 12 stycznia 2021 roku o godz.12.30 na Cmentarzu Zarzew w Łodzi.