Partnerzy
- Forschungszentrum Juelich GmbH, Niemcy
- European Institute for Energy Research, Niemcy
- E.ON Ruhrgas, Niemcy
- Technical Research Centre of Finland, VTT, Finlandia
- Agenzia nazionale per le nuove tecnologie, l´energia e lo sviluppo economico sostenibile, ENEA, Włochy
- Grontmij AB, Szwecja
- EBZ Entwicklungs- und Vertriebsgesellschaft Brennstoffzelle mbH, Niemcy
- Instytut Energetyki, Polska
Opis
Celem projektu jest:
- określenie kryteriów różnicujących kategorie aplikacyjne generacji mocy elektrycznej (układy CHP, µ-CHP, rozproszona generacja energii, itd.) w oparciu o osiągi konkurujących ze sobą metod generacji energii elektrycznej w krajach Unii Europejskiej,
- identyfikacja kluczowych celów ekonomicznych i technicznych wybranych aplikacji,
- oraz przegląd potencjału różnorodnych ogniw paliwowych.
W ramach projektu zebrane zostaną dane dotyczące różnych aspektów sieci dostawy mocy elektrycznej i cieplnej w Europie. Dane te zostaną następnie znormalizowane i wykorzystane do określenia konkurencyjności instalacji z ogniwami paliwowymi. W oparciu o zebrane dane skonstruowana zostanie strukturalna baza danych umożliwiająca łatwy dostęp do informacji. Działanie stacjonarnych ogniw paliwowych zostanie oszacowane w oparciu o typowe krzywe obciążeń elektrycznych i cieplnych dla szeregu zastosowań: mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych oraz generacji rozproszonej.
Projekt składa się z 7 pakietów zadaniowych. W ramach pakietu zadaniowego WP1 „Przegląd infrastruktury europejskiej dostaw energii elektrycznej i cieplnej” dokonany zostanie przegląd europejskiej infrastruktury dostaw energii elektrycznej i cieplnej. W szczególności zebrane zostaną dane dotyczące sieci elektrycznych i cieplnych oraz ich charakterystyk, emisji gazów cieplarnianych (CO2, CH4, CO, SO2), wykorzystania surowców kopalnych, wpływu na środowisko oraz innych czynników.
W ramach pakietu zadaniowego WP 2 „Baza danych europejskiej infrastruktury dostaw” wypracowana zostanie metodologia w celu określenia wskaźników, celów i zróżnicowania danych dotyczących infrastruktury dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Skonstruowana zostanie baza danych zawierająca dane zebrane w ramach pakietów zadaniowych 1, 4 oraz 5.
W ramach 3 pakietu „Studium przypadku: stacjonarne ogniwa paliwowe w zróżnicowanych środowiskach operacyjnych i sieciowych” zdefiniowane zostaną zakresy aplikacyjne:
- ogniwa paliwowe jako sprzężone generatory mocy i ciepła
- ogniwa paliwowe jako urządzenia cieplne
- ogniwa paliwowe w generacji rozproszonej
- ogniwa paliwowe w zróżnicowanych sieciach (Niemcy, Francja, UK, Norwegia, Hiszpania, itd.)
W pakiecie 4 „Określenie celów i wskaźników dla stacjonarnych ogniw paliwowych”, określone zostaną cele i wskaźniki jako funkcja sieci dystrybucyjnej, mocy nominalnej, zakres zmian w CO2/kWhel, CO2 equiv/kWhel oraz koszt elektryczności. Oszacowane również zostaną generatory energii w zakresie trwałości, niezawodności, rozruchu i warunków pracy, mocy szczytowej oraz obciążenia bazowego, połączeń z siecią elektryczną i cieplną oraz balansu generacji mocy elektrycznej i cieplnej.