Partnerzy

  1. Forschungszentrum Juelich GmbH, Niemcy
  2. European Institute for Energy Research, Niemcy
  3. E.ON Ruhrgas, Niemcy
  4. Technical Research Centre of Finland, VTT, Finlandia
  5. Agenzia nazionale per le nuove tecnologie, l´energia e lo sviluppo economico sostenibile, ENEA, Włochy
  6. Grontmij AB, Szwecja
  7. EBZ Entwicklungs- und Vertriebsgesellschaft Brennstoffzelle mbH, Niemcy
  8. Instytut Energetyki, Polska

Opis

Celem projektu jest:

  • określenie kryteriów różnicujących kategorie aplikacyjne generacji mocy elektrycznej (układy CHP, µ-CHP, rozproszona generacja energii, itd.) w oparciu o osiągi konkurujących ze sobą metod generacji energii elektrycznej w krajach Unii Europejskiej,
  • identyfikacja kluczowych celów ekonomicznych i technicznych wybranych aplikacji,
  • oraz przegląd potencjału różnorodnych ogniw paliwowych.

W ramach projektu zebrane zostaną dane dotyczące różnych aspektów sieci dostawy mocy elektrycznej i cieplnej w Europie. Dane te zostaną następnie znormalizowane i wykorzystane do określenia konkurencyjności instalacji z ogniwami paliwowymi. W oparciu o zebrane dane skonstruowana zostanie strukturalna baza danych umożliwiająca łatwy dostęp do informacji. Działanie stacjonarnych ogniw paliwowych zostanie oszacowane w oparciu o typowe krzywe obciążeń elektrycznych i cieplnych dla szeregu zastosowań: mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych oraz generacji rozproszonej.

Projekt składa się z 7 pakietów zadaniowych. W ramach pakietu zadaniowego WP1 „Przegląd infrastruktury europejskiej dostaw energii elektrycznej i cieplnej” dokonany zostanie przegląd europejskiej infrastruktury dostaw energii elektrycznej i cieplnej. W szczególności zebrane zostaną dane dotyczące sieci elektrycznych i cieplnych oraz ich charakterystyk, emisji gazów cieplarnianych (CO2, CH4, CO, SO2), wykorzystania surowców kopalnych, wpływu na środowisko oraz innych czynników.

W ramach pakietu zadaniowego WP 2 „Baza danych europejskiej infrastruktury dostaw” wypracowana zostanie metodologia w celu określenia wskaźników, celów i zróżnicowania danych dotyczących infrastruktury dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Skonstruowana zostanie baza danych zawierająca dane zebrane w ramach pakietów zadaniowych 1, 4 oraz 5.

W ramach 3 pakietu „Studium przypadku: stacjonarne ogniwa paliwowe w zróżnicowanych środowiskach operacyjnych i sieciowych” zdefiniowane zostaną zakresy aplikacyjne:

  • ogniwa paliwowe jako sprzężone generatory mocy i ciepła
  • ogniwa paliwowe jako urządzenia cieplne
  • ogniwa paliwowe w generacji rozproszonej
  • ogniwa paliwowe w zróżnicowanych sieciach (Niemcy, Francja, UK, Norwegia, Hiszpania, itd.)

W pakiecie 4 „Określenie celów i wskaźników dla stacjonarnych ogniw paliwowych”, określone zostaną cele i wskaźniki jako funkcja sieci dystrybucyjnej, mocy nominalnej, zakres zmian w CO2/kWhel, CO2 equiv/kWhel oraz koszt elektryczności. Oszacowane również zostaną generatory energii w zakresie trwałości, niezawodności, rozruchu i warunków pracy, mocy szczytowej oraz obciążenia bazowego, połączeń z siecią elektryczną i cieplną oraz balansu generacji mocy elektrycznej i cieplnej.