Opis
Finansowany ze środków budżetu państwa
Celem projektu jest rozpoznanie, zbadanie i ocena narażenia operatorów urządzeń gaśniczych na możliwość porażenia prądem elektrycznym w trakcie gaszenia pożarów urządzeń znajdujących się pod napięciem dla różnych typów urządzeń i instalacji elektrycznych z uwzględnieniem różnych czynników mogących mieć wpływ na poziom występującego zagrożenia oraz opracowanie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa operatora prądownicy gaśniczej pod kątem możliwości jego porażenia.
Projekt obejmuje trzy etapy
- Rozpoznanie specyfiki narażenia operatorów urządzeń gaśniczych na porażenie prądem elektrycznym w trakcie gaszenia pożarów urządzeń znajdujących się pod napięciem.
- Badania obejmujące pomiar wartości prądu upływu mierzonego na urządzeniu gaśniczym w zależności od zróżnicowanych czynników.
- Ocena uzyskanych wyników pomiaru wartości prądu upływu. Opracowanie zaleceń postępowania w trakcie gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem dla różnych typów urządzeń i instalacji elektrycznych: dokumentu zawierającego zalecenia do bezpiecznej pracy operatora prądnicy gaśniczej; prezentacji do wykorzystania w celach szkoleniowych.
Oczekiwanymi wynikami końcowymi projektu (produktami) będą:
- opracowanie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa operatora prądownicy gaśniczej pod kątem możliwości jego porażenia.
- wzrost poziomu wiedzy na temat narażenia na porażenie elektryczne w trakcie podawania wodnych prądów gaśniczych na urządzenia znajdujące się pod napięciem wśród strażaków PSP i Związku OSP.
-poprawa bezpieczeństwa pracy i zdrowia operatorów prądownicy gaśniczej, którzy zapoznali się z opracowanymi wynikami projektu.
DOFINANSOWANIE (CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU): 363 350,00 zł
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu wieloletniego „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy – VI etap”, okres realizacji lata 2023-2025, część B w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na podstawie umowy nr DWP/PBiWP/VI/2023 z dnia 20.09.2023 zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym, Koordynatorem programu.