Opis
Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych
„Nowe technologie w zakresie energii”
Celem projektu jest opracowanie wysokosprawnego, wielkoskalowego, zintegrowanego systemu do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) z możliwością magazynowania wodoru.
Projekt obejmuje trzy fazy
1. Studium wykonalności;
2. Opracowanie i konstrukcję prototypowego układu kogeneracyjnego bazującego na docelowych rozwiązaniach materiałowych i konstrukcyjnych, o mocy 150 kW w trybie ogniwa paliwowego (SOFC), który może pracować w trybie elektrolizera (SOE) o mocy 400 kW.
3. Opracowanie i stworzenie demonstratora - układu elektrolizy o mocy co najmniej 5 MW, który bazującego na rozwiązaniach opracowanych w ramach fazy 2.
Instalacja będzie zintegrowana z systemem sprężania i magazynowania wodoru w Rafinerii Gdańskiej.
Efektem realizacji projektu będzie gotowy do wdrożenia modułowy układ elektrolizerów o energochłonności wytwarzania wodoru w zakresie 38-42 kWh/kg H2 na bazie stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (ang. SOC, solid oxide electrochemical cell), w technologii Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego. Funkcjonalność układu umożliwi eksploatację instalacji zasilanej zmiennym wydajnościowo OZE, uwzględniając rozwiązania konstrukcyjne dedykowane do budowy wielkoskalowych systemów wytwarzania paliw zero- i niskoemisyjnych z wykorzystaniem krajowych zasobów OZE.
DOFINANSOWANIE: 89 511 215,21 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 107 608 605,20 zł
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”
Koordynator: ORLEN S.A.
Koordynator po stronie IEN-PIB: prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki