Głównym celem przekrojowej pracy eksperckiej jest określenie potencjału zastosowania amoniaku do spalania i współspalania z paliwami kopalnymi w kotłach energetyki przemysłowej i zawodowej oraz turbinach gazowych. Prace zaplanowane w ramach projektu mają charakter kompleksowy i obejmują:
- wielowariantowe symulacje numeryczne niezbędne do określenia optymalnych ilości oraz sposobów spalania i współspalania amoniaku (organizacja procesu spalania w komorze) w wybranych reprezentatywnych typach urządzeń wytwórczych tj. turbina gazowa, kocioł ciepłowniczy, kocioł elektrowni zawodowej,
- wielowariantową analizę ekonomiczną zastosowania technologii w instalacji przemysłowej w skali urządzenia docelowego obejmującą komorę spalania turbiny gazowej, kocioł ciepłowniczy, kocioł elektrowni zawodowej,
- ewaluację potencjału rynkowego i technologicznego dekarbonizacji energetyki przemysłowej i zawodowej w skali kraju i możliwości pozyskania niezbędnych ilości amoniaku na ten cel zarówno z źródeł krajowych jak i z importu.
Efektem pracy będą rekomendacje wskazujące najbardziej perspektywiczne metody oraz skalę spalania amoniaku uwzględniające problematykę pozyskania, transportu, magazynowania amoniaku oraz jego wpływu na eksploatację w poszczególnych typach analizowanych jednostek.
Projekt realizowany jest przez ekspertów z Zakładu Procesów Cieplnych.
Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy.