Partnerzy
- Mostostal Warszawa SA, Polska
- Vlaamse Instelling Voor Technologisch Onderzoek N.V.
- Rinicom Limited
- Acciona Infraestructuras S.A.
- D'appolonia Spa (999951467) - Participant
- National Technical University of Athens
- Chalmers Tekniska Hoegskola AB
- Stichting Energieonderzoek Centrum Nederland
- Instituto Superior Tecnico
- Sunfire GmbH
- Intesasanpaolo Eurodesk S.P.R.L
- Ecofast Italia Srl Tecnologie Ambientali
- Powerpipe Systems AB
- Oskar Von Miller - Institut De Conceptie, Cercetare Si Proiectare Echipamente Termoenergetice
- Solintel M[&]P Sl
- Ebz Entwicklungs- Und Vertriebsgesellschaft Brennstoffzelle Mbh
- Knauf Gypsopoiia Anonymos Viomichaniki Kai Emporiki Etairia
- Knauf Gips GK
- Fagor Electrodomesticos S. Coop.
- Instytut Energetyki
- Ikerlan S.Coop.
- Technische Universitaet Bergakademie Freiberg
- SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut AB
Opis
Głównym celem projektu badawczo-demonstracyjnego FC-District jest implementacja i optymalizacja innowacyjnej koncepcji produkcji i dystrybucji energii w ramach autonomicznych sieci energetycznych (budynki, lokalna sieć dystrybucyjna). Koncepcja oparta jest na dynamicznej wymianie energii cieplnej i elektrycznej pomiędzy:
budynkami wyposażonymi w:
- układy ogniw paliwowych SOFC służące do produkcji energii elektrycznej i cieplnej,
- ulepszone systemy akumulacji ciepła,
- innowacyjne systemy izolacji budynków.
systemem dystrybucji składającym się z:
- rur ciepłowniczych izolowanych materiałami nowej generacji,
- zoptymalizowanego układu sieci ciepłowniczej z lub bez bufora ciepła,
- lokalnej sieci elektrycznej.
konsumentem.
Ograniczenie zużycia energii będzie wynikało z zastosowania wysokotemperaturowych ogniw paliwowych SOFC, zasilających układy μ-CHP. Aktualne obciążenia cieplne i elektryczne będzie kontrolowane na poziomie budynku i całej sieci. Powstała „Inteligentna sieć ciepłownicza" wymieniająca ciepło pomiędzy układami i/lub przez centralny bufor ciepła oraz mikro-sieć elektryczną będą tworzyć sieć autonomiczną energetycznie. Istotną kwestią, która wyróżnia projekt FC-District jest rozmieszczenie w niewielkiej odległości od odbiorców małych generatorów energii (μ-CHP), opartych na ogniwach paliwowych SOFC.
Demonstracja wyników projektu zostanie przeprowadzona w trzech różnych lokalizacjach (Hiszpania, Grecja i Polska) oraz w trzech różnych fazach: układ, budynek oraz cała sieć. Polska demonstracja będzie miała miejsce w lokalnej sieci ciepłowniczej i elektrycznej Instytutu Energetyki w Warszawie (ul. Mory 8). Badana instalacja demonstracyjna będzie zasilana gazem ziemnym. W przyszłości instalacje takie mogą być również zasilane biogazem co umożliwia zastosowana technologia ogniw SOFC. Na podstawie wyników projektu FC-District sprawdzone zostanie czy:
- zaproponowany układ mikro-sieci / sieci ciepłowniczej z rozproszonymi układami μ-CHP doprowadzi nie tylko do znacznego ograniczenia strat przesyłu energii, lecz również zapewni bezpośrednie zyski energii na poziomie budynku jak i sieci,
- układ μ-CHP oparty o ogniwa paliwowe SOFC może doprowadzić do ponad 60% obniżenia wykorzystania energii pierwotnej w ramach sieci, złożonej z odpowiednich systemów akumulacji ciepła, materiałów i technologii z zakresu ciepłownictwa oraz czy jest on kompatybilny z zastosowaniem pozyskiwania energii odnawialnej z odpadów,
- produkcja energii w układach μ-CHP z ogniwami paliwowymi SOFC współpracującymi z udoskonalonymi technologiami z zakresu ciepłownictwa może znacząco ograniczyć emisję CO2.
Instalacja demonstracyjna dostarczy wielu, cennych danych, informacji na temat potencjału przyszłego zastosowania powyższej technologii: w typowych domach mieszkalnych (środowiska miejskie, podmiejskie i wiejskie), na uniwersytetach, w szkołach, biurach, szpitalach a nawet w przemyśle.