Partnerzy
- Politecnico di Torino, Włochy
- Research Centre of Finland, VTT, Finlandia
- Topsoe Fuel Cell, Dania
- SMAT Group, Włochy
- Matgas 2000 A.I.E., Hiszpania
- Institute of Chemical Methods and Processes for the Transformation and Storage of Energy, Włochy
- École polytechnique fédérale de Lausanne EPFL, Szwajcaria
- Technische Universität München, Niemcy
- University of Torino, Włochy
- Instytut Energetyki, Polska
Opis
SOFCOM. Wielopaliwowe układy SOFC CCHP: działanie i utrzymanie w ruchu
Podejście do generacji energii, oparte na koncepcji zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem lokalnych zasobów i maksymalizacji efektywności egzergii całego układu, może być oparte o następujące kryteria:
- skojarzone wytwarzanie chłodu, ciepła i energii elektrycznej (CCHP);
- małe i średnie instalacje o zasięgu lokalnym;
- instalacje odzyskujące maksymalną ilość energii ze źródeł pierwotnych: maksymalna wydajność egzergii całego systemu;
- elastyczność w wykorzystaniu lokalnych źródeł pierwotnych (biogaz, bio-syngazu, biopaliwa);
- łatwa i wydajna separacja CO2 ze gazów wylotowych.
Wśród technologii, które mogłyby spełnić te kryteria, jedna, nowa technologia zdobywa coraz większe zainteresowanie – są to systemy energetyczne oparte na stałotlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC). W perspektywie średnioterminowej ogniwa paliwowe mogą stać się jedną z najciekawszych technologii mogących spełnić powyższe kryteria.
Niniejszy projekt badawczy jest poświęcony możliwościom technicznym oraz korzyściom środowiskowym związanych z instalacją CCHP, wykorzystującą ogniwa SOFC zasilane przez różne typy biogennych paliw pierwotnych (dostępnych lokalnie), oraz zintegrowaną z procesem separacji CO2.
Działalność badawcza będzie dotyczyć naukowego, technicznego i ekonomicznego zarządzania dwoma koncepcjami kompletnych systemów energetycznych opartych na SOFC, poprzez zainstalowanie w terenie jednostek demonstracyjnych.
Projekt zwróci uwagę na kilka ważnych kwestii dodatkowych, jak: wysokosprawne rozwiązania techniczne, wpływ zanieczyszczeń na ogniwo SOFC oraz jednostki obróbki paliwa, konieczność oczyszczania gazu, konfiguracja układu CCHP, moduł sekwestracji węgla.
Ostatecznym celem działań podjętych przez każdego z partnerów, w różnych obszarach proponowanych badań, jest montaż, testy i wyznaczenie sprawności dwóch wspomnianych systemów koncepcyjnych.