Pracownia Oddziaływań Środowiskowych i Ochrony Przeciwprzepięciowej wykonuje prace badawczo-rozwojowe oraz ekspertyzy dla potrzeb sektora energetycznego i innych instytucji związane z oddziaływaniem urządzeń elektrycznych i radiokomunikacyjnych na środowisko oraz z diagnostyką ograniczników przepięć wysokiego napięcia.
Pracownia wykonuje badania i pomiary pola elektromagnetycznego EMF i hałasu, tworzy analizy i opracowania, realizuje usługi ekspertyzy oraz wydaje opinie i zalecenia w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej i kompatybilności elektromagnetycznej EMC.
Pracownia wykonuje badania diagnostyczne ograniczników przepięć, badania natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku oraz na stanowiskach pracy, badania poziomu hałasu w budynkach, w otoczeniu urządzeń generujących hałas (metoda referencyjna w środowisku) oraz poziomu mocy akustycznej urządzeń generujących hałas.
W Pracowni opracowywane są raporty i prognozy oddziaływania na środowisko obiektów elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, ekspertyzy techniczne w zakresie usytuowania zabudowy w sąsiedztwie obiektów elektroenergetycznych, doboru ograniczników oraz poświadczenia ich własności technicznych.
Pracownia jest laboratorium badawczym wykonującym głównie badania poza swoją siedzibą.
- Badania akustyczne i drgań (A)
- Badania dotyczące inżynierii środowiska (środowiskowe i klimatyczne) (G)
- Wyroby, materiały, obiekty budowlane
- Maszyny i urządzenia
- Środowisko pracy (czynniki szkodliwe i uciążliwe)
- Środowisko ogólne (czynniki fizyczne
Pracownia zatrudnia 1 osobę będącą pracownikiem naukowym. Zespół Pracowni posiada długoletnie doświadczenie w zakresie oddziaływań środowiskowych urządzeń elektrycznych i radiokomunikacyjnych oraz ochrony przeciwprzepięciowej.
Kierownikiem Pracowni jest mgr inż. Hubert Śmietanka.